UA | RU
Контактна інформація
Київ

Правильна техніка використання трекінгових палок | Naturehike

На фото професійних альпіністів та мандрівників завжди можна помітити в їх руках або на рюкзаках трекінгові палиці. Навіщо вони потрібні?

Якщо ви хоч раз використовували ці аксесуари, то розумієте, що їх користь є неоціненною. Вже при першому підйомі в гору, переправі через струмок або спуску крутим схилом до вас прийде усвідомлення: «Як я обходився без палиць раніше?», адже вони наповнюють впевненістю кожен крок, зменшують навантаження на ноги та знижують ризик травм. Звучить чудово, правда?

Тут ми розберемо всі нюанси, які потрібно знати про палиці, та розповімо про те, як ними користуватися.

Правильна техніка використання трекінгових палок у поході | Naturehike

Що таке трекінгові палки? Це ваші додаткові точки упору під час руху, які надають такі переваги:

  • Зниження ризику травм. Під час руху з вантажем на спині здійснюється надзвичайне навантаження на стегна, ноги та коліна, особливо під час крутих підйомів та спусків. Тривале навантаження прискорює втомлюваність м'язів, що призводить до втрати концентрації, спотикань та падінь, і лише палиці можуть виправити ситуацію. Вони рівномірно розподіляють напругу між верхньою та нижньою частинами тіла та знижують до 25% навантаження на ноги: до 5 кг при ходьбі на рівній місцевості та до 8 кг — при спуску.
  • Підвищення балансу. Під час долання струмків, руху по кам'янистому, хисткому ґрунту палиці є додатковими точками контакту з поверхнею, збільшуючи стійкість на нестабільній поверхні.
  • Зменшення навантаження на спину. Під час долання незнайомого маршруту людина дивиться вниз, щоб стежити, куди ставляться ноги. У такій ситуації округлюються плечі, а голова нахиляється вперед, що призводить до напруження верхньої частини хребта. До того ж коли ми дивимося вниз, зміщується центр ваги та збільшується ризик спіткнутися та навіть впасти на нерівній поверхні. Палиці дозволяють запобігти цим несприятливим наслідкам, виправляють поставу, задіюють усі м'язи тіла та зберігають тонус у верхньому відділі спини.

Залежно від типу конструкції, розрізняють телескопічні, зигзагоподібні та комбіновані палиці. Водночас слід враховувати, що моделі для трекінгу (туризму) та палиці для скандинавської ходьби — це не одне й те саме, оскільки вони виконують різні функції:

  • Трекінгові створюють додаткові точки упору для підтримки рівноваги;
  • Аксесуари для скандинавської ходьби призначені для активного відштовхування від землі.

Призначення палиць впливає на техніку їх використання. Про всі тонкощі розповімо далі.

Правила використання палиць для трекінгу

Трекінгові палиці Naturehike складаються з трьох частин: руківʼя з ремінцями, основного корпусу з безліччю секцій, наконечника.

Для безпечного та ефективного використання палиць має значення індивідуальне налаштування кожної з цих частин.

Фіксуємо руку на руківʼї

Ремінці на руківʼях виконують функцію амортизаторів. Вони допомагають підтримувати ваш баланс ваги без необхідності сильного стиснення палиць під час ходьби, у такий спосіб знижуючи навантаження на зап'ястя.

Переконайтеся, що ремінці охоплюють долоні під великим пальцем, і затягніть їх так, щоб вони фіксували руки досить щільно, але не надмірно туго, аби уникнути погіршення кровообігу в кінцівках.

Налаштовуємо довжину

Відрегулюйте довжину палиць так, щоб у ліктях утворювався кут 90°. Водночас плечі мають бути розслаблені, а лікті — перебувати з боків від тулуба.

Довжину також слід регулювати залежно від кута нахилу поверхні:

  • Під час руху вгору подовжуйте палицю на 5–10 см, щоб зберігати рівновагу;
  • При спуску вниз зменшуйте довжину на 5–10 см для стійкості та зниження навантаження на плечі.

Вибираємо правильний наконечник

Палиці для ходьби та подорожей зазвичай постачаються зі змінними наконечниками для різних типів рельєфу:

  • Тверді з гострим кінчиком з металу для зчеплення на снігу та льоду;
  • Гумові для твердої поверхні, наприклад, асфальту чи кам'янистого ґрунту. Їх можна надягати поверх гострого кінчика, щоб знизити зношування металу.

Використання правильного наконечника полегшує рух певним ландшафтом, тому обов'язково вивчайте призначення кожного з них в інструкції користувача.

Дотримуємося техніки залежно від типу рельєфу

Головна помилка, яку роблять новачки під час освоєння ходіння з палицями, — велика кількість рухів руками. Пересування з палицями має бути природним, таким самим, як ви рухаєтеся щодня, без напруги в руках. Важливо стежити, щоб зап'ястя перебували в нейтральному положенні: рухатися мають тільки ваші лікті та плечі.

Техніка ходьби залежить від ландшафту. Давайте розглянемо всі ситуації, коли потрібно йти рівною поверхнею, підійматися вгору та спускатися вниз.

  1. Пересування рівною поверхнею. Тут є 2 різні техніки:
  • Почергові ноги. Палиця переставляється вперед при кроці протилежною ногою. У такому разі забезпечується максимальний баланс з урахуванням ваги вашого тіла та ваги спорядження.
  • Паралельні ноги. Палиця рухається вперед, коли виконується крок ногою з того ж боку. Техніка актуальна у ситуації, коли потрібно розвантажити ноги, зняти втому та напруження м'язів.
  1. Підйом вгору. Якщо підйом невеликий і поверхня рівна, техніка нічим не відрізняється від ходьби по рівній поверхні з тією відмінністю, що потрібно скоротити довжину палиць. Якщо ж рельєф ступінчастий, слід використовувати такий метод: поставте обидві палиці трохи вище, поставте ведучу ногу в зручному положенні вище за схилом і виконайте крок вперед, одночасно упираючись на передню ногу та на палиці. Таким чином знижується до 30% навантаження зі спини та ніг.
  2. Спуск вниз. Принцип спуску з палицями такий самий, як при підйомі: ставите їх попереду себе на відстані кроку, ставите ведучу ногу між ними та відштовхуєтеся другою ногою. Якщо місцевість дуже крута, земля обмерзла або волога, можна ходити боком, щоб зменшити ймовірність посковзнутись.

Незалежно від техніки пересування, регулярно робіть перерви, щоб підтримувати стабільний пульс. Так ви збережете концентрацію та уникнете перенапруги.

Особливості використання палиць для скандинавської ходьби

Які вибрати палиці для скандинавської ходьби? На відміну від трекінгових, ці моделі мають не більше 2 секцій для зниження ваги всієї конструкції, і чим нижче це значення, тим зручніше для вас.

Також звертайте увагу на руківʼя: воно повинно мати ремінець, який надівається на руку, як напіврукавичка, не даючи конструкції вислизнути під час активного руху.

Що стосується техніки використання аксесуарів для скандинавської ходьби, тут все просто: ці палиці не ставляться вертикально, як трекінгові, а прямують назад під кутом, полегшуючи відштовхування від землі. Тобто ви робите крок і рухом протилежної руки витягуєте палицю вперед. Це схоже на природний ритм ходьби, водночас кроки мають бути широкими, динамічними та з акцентом на активний рух.

Це цікаво! Палиці для скандинавської ходьби збільшують темп, що підвищує частоту серцевих скорочень. Звичайна ходьба задіює приблизно 35% м'язів тіла, але цей показник збільшується до 90%, коли ви рухаєтесь з палицями. У результаті кровообіг прискорюється на 20%, дозволяючи долати довші дистанції та спалювати на 20% більше калорій, що є корисним бонусом для тих, хто стежить за здоров'ям свого тіла.

Поради щодо догляду за трекінговими палицями

Розуміння, як вибрати палиці для скандинавської ходьби або трекінгу та правильно їх використовувати, — це половина справи. Щоб продовжити термін служби аксесуарів, потрібно знати основи їх обслуговування.

Насправді догляд за палицями — справа нехитра. Головне — це регулярність.

  • Розбирайте конструкцію після кожної експлуатації та просушуйте всі частини. Ніколи не зберігайте вироби мокрими у чохлі — це прямий шлях до появи іржі.
  • Перевіряйте чистоту замків та фіксаторів. Вони можуть забиватися брудом, що з часом позначається на механізмі фіксації та складаній системі. Періодичне чищення зʼєднувальних елементів — це гарна звичка, яка запобігатиме їх заїданню.

Слідкуйте за станом наконечників. Вони зношуються найшвидше, особливо якщо ви часто ходите по асфальту та каменям. Коли помітите, що наконечники стерлися, не шкодуйте грошей і замініть їх — це продовжить термін служби всієї конструкції та зробить ходьбу комфортнішою.

Написати коментар