
Під час сну на природі природне тепло тіла уходить не тільки в повітря, а й в землю — і в деяких випадках ґрунт забирає його в 3 рази швидше! У таких умовах запобігти тепловтраті може лише туристичний надувний матрац, який служить ізоляційним шаром між вами та холодною поверхнею. Але який виріб кращий?
У цьому посібнику ми розберемо всі критерії вибору, щоб ви могли спати просто неба з таким самим комфортом, як в домашньому ліжку.
Надувні чи самонадувні: який матрац вибрати для кемпінгу? | Naturehike
Для чого потрібен матрац на активному відпочинку? Є 2 причини: для комфорту та тепла.
Майже завжди земля є холоднішою за температуру тіла людини, тому природне тепло починає стрімко передаватися більш холодній поверхні, щойно ви лягаєте відпочивати в наметі. В цьому випадку безсилий навіть щільний спальник, оскільки його наповнювач стискається під вагою тіла, видавлюючи теплоізолювальне повітря всередині. Але ефективне рішення є, і це матрац туристичний.

Матрац виконує ту ж саму функцію, що й туристичний килимок, — обидва виступають бар'єром між землею та тілом, уповільнюючи втрату тепла. Але відмінність між ними криється в умовах використання:
- Складаний килимок легкий та компактний. Його зручно носити з собою у тривалих піших походах, де важливо мінімізувати вагу спорядження.
- Матрац більший і товщий, тому актуальний для кемпінгу, де немає потреби в частому переміщенні.
Крім того, збільшений повітряний шар усередині матраца підвищує якість захисту від холоду. Якщо в теплий сезон можна обійтися килимком, то у вогку, холодну погоду матрац стає незамінним елементом спорядження.
Особливості туристичних надувних та самонадувних матраців
Існує 2 типи туристичних матраців: надувні та самонадувні.
В обох варіантах основним ізолятором є повітря, але вони відрізняються будовою конструкції та способом надування.
Особливості моделей впливають на рівень теплоізоляції, розміри у складеному вигляді та, як наслідок, на зручність використання у певних умовах.
Матрац надувний

Надувні моделі м'якіші та ефективніші за звичайні туристичні килимки та водночас легші й компактніші, ніж самонадувні аналоги. Це поєднання якостей робить їх універсальними для активного відпочинку, коли важливим є баланс між комфортом і вагою спорядження.
У виробництві використовується нейлон, іноді — поліестер або епонж з покриттям з термопластичного поліуретану (ТПУ), який наділяє матеріал водовідштовхувальними властивостями. Надування відбувається вручну. Для економії часу можна використовувати мішок-насос або повітряну помпу.
Єдиний нюанс: обмежена м'якість, оскільки надувний матрац для природи — це по суті пружний мішок з повітрям. Тим не менш, для більшості похідних умов його можливостей достатньо, щоб гарантувати собі здоровий сон на природі.
Матрац самонадувний

Його особливість полягає в багатошаровості: водовідштовхувальна тканина із зовнішнього боку та піна всередині. Після відкриття клапана виріб починає відразу наповнюватися повітрям: пориста піна повністю розправляється в середньому впродовж 10-15 хвилин, не вимагаючи від вас жодних додаткових зусиль.
Наприкінці процесу можна додати трохи повітря вручну для підвищення пружності. Процес здування також дуже простий: потрібно знову відкрити клапан і згорнути виріб у щільний рулон.
На відміну від надувних моделей, самонадувний матрац для намету є теплішим, зручнішим і практично не шумить при торканні. Він забезпечує кращу підтримку тіла та м'якшу поверхню завдяки шару піни, яка сприяє максимальному розслабленню мʼязів.
Проте є й декілька «але». Пінний прошарок збільшує вагу та габарити виробу у складеному вигляді. До того ж така модель коштує дорожче звичайних надувних через складнішу конструкцію та сучасніші матеріали.
Як вибрати надувний матрац?
Перед тим, як вивчати асортимент туристичних матраців, визначте умови, в яких буде використовуватися майбутнє придбання. Ключовий фактор — сезонність. У теплу пору року достатньо тонкого та легкого варіанта, а для осені та холодних ночей знадобиться потовщена модель з максимальною теплоізоляцією.

Під час вибору звертайте увагу на такі параметри:
- Матеріал. Він має бути водовідштовхувальним і не шарудити під час торкання, щоб ви не прокидалися від гучного шуму при зміні пози. В ідеалі, нижня частина має бути нековзною — це запобігатиме зміщенню виробу всередині намету.
- Індекс R-Value. Цей показник демонструє здатність конструкції ізолювати від холоду землі. Чим вище значення, тим краща ізоляція, що має вирішальне значення для кемпінгу в горах і в зимовий сезон. Для літніх ночей підходить рейтинг від 3 і вище, але якщо ви мерзнете навіть у теплу погоду або у вас є проблеми з кровообігом, краще вибрати варіант з вищим показником. Підвищити якість ізоляції також можна за допомогою килимка: просто розкладіть його під матрацом, щоб створити додатковий ізоляційний бар'єр.
- Розмір. Зіставляйте розміри поверхні з вашим зростом і шириною в плечах. Модель повинна бути мінімум на 10–15 см довшою та ширшою щодо параметрів вашого тіла, щоб ви могли спати у комфортній позі. Часто відпочиваєте з сім'єю? Тоді є сенс вибрати двомісний виріб збільшених габаритів.
Ще один момент, про який варто подумати заздалегідь, — спосіб надування. Це особливо актуально у разі придбання надувного виробу, оскільки надувати його ротом вручну — не найшвидший і зручніший спосіб.
Найкращий надувний матрац для кемпінгу — той, який не вимагає від вас надзусиль для надування. Деякі матраци Naturehike йдуть у комплекті з фірмовими мішками-насосами. За бажання можна докупити міні насос, який скоротить час повного надування до кількох хвилин.