Похід у гори — це не лише криниця вражень, а й відповідальність. Потрібно організувати всі речі, запакувати рюкзак, вибрати одяг по сезону і, звичайно, подбати про взуття. І з останнім часто виникають складнощі.
Багато хто за звичкою беруть із собою бігові кросівки, вважаючи, що цього цілком достатньо. Адже похід — це фізичні навантаження, а кросівки створені для активного руху, чи не так? Але насправді, єдиним вірним вибором є спеціалізоване трекінгове взуття, оскільки це не просто зручно — це ваша безпека на звивистому маршруті в горах.
Що таке трекінгове взуття, чому не варто ним нехтувати та на що звертати увагу під час вибору — ми зібрали відповіді на найпопулярніші питання.
Як вибрати взуття для походів: поради для новачків та досвідчених туристів | Naturehike
Трекінгове взуття — еквівалент словосполучення «hiking shoes», що має на увазі міцне взуття, призначене для носіння під час пересування пересіченою місцевістю — чи то лісові стежки, чи гірські схили, чи кам'янисті дороги.
Висота моделей може бути різною: до щиколоток або покривати їх. Водночас всі вони мають схожі особливості:
- Фіксація стопи. Гнучка та міцна система фіксації (липучки та шнурки) утримує стопу, запобігаючи руху ноги у взутті й знижуючи ризик вивихів та травм на складних маршрутах.
- Захист ніг від пошкоджень. Зносостійкі матеріали у поєднанні з посиленими зонами в області пальців та п'ят захищають ноги від ударів об каміння та гілки.
- Міцне зчеплення з поверхнею. Протиковзна підошва з протектором не дає ногам ковзати по нерівній поверхні та на мокрих ділянках.
Типи взуття для походів
Трекінгове взуття це не лише черевики. До цієї категорії належать 4 типи моделей, включно з професійними виробами для тривалих експедицій та сандалями для літніх подорожей.
- Легкі для трекінгу низької складності за простими маршрутами. Відрізняються багатокомпонентним верхом з дихаючих матеріалів, податливою на вигин підошвою та мінімальною вагою.
- Універсальні мають більш жорстку та товсту підошву з протектором великої глибини, що підвищує теплоізоляційні властивості та якість зчеплення для безпечної та комфортної подорожі у прохолодний сезон.
- Для складного трекінгу — це своєрідна «проміжна ланка» між універсальними та спеціалізованими виробами, призначеними для висотного альпінізму. Мають масивнішу конструкцію з надміцних матеріалів, наприклад, з кевлару, натуральної шкіри, ABS-пластику тощо.
- Для альпінізму створені з упором на специфіку технічних сходжень на вершини з використанням спеціального спорядження. Спрощують пересування вертикальними схилами й по льоду, зокрема при носінні кішок.
Вибираємо трекінгове взуття: основні параметри
Підбираючи взуття для гір, в першу чергу слід враховувати умови його використання, тому починайте пошук підхожої моделі не з вивчення дрібних характеристик, а з розглядання двох основних факторів:
- Сезон і погода. Плануєте відпочинок у літній період або віддаєте перевагу сходженню в зимові місяці? Від пори року та температури повітря залежать вимоги до повітропроникності або навпаки, до теплозберігаючих властивостей матеріалів.
- Тип місцевості. Взуття для переміщення високогір'ям з кам'янистим і нестабільним ґрунтом повинно мати посилений захист, а для легкого трекінгу достатньо спрощеного варіанту, який відповідає базовим вимогам до стійкості.
Коли ви визначилися з основними умовами носіння майбутнього придбання, можна починати думати про дрібні особливості наявних на ринку моделей.
Матеріали та водонепроникність
У виробництві взуття в гори може використовуватися шкіра, замша, нубук, синтетика та їх комбінації. Водночас слід враховувати, що шкіра довговічна, міцна та ефективно зберігає природне тепло, але має більшу вагу. Синтетика легше та швидше сохне, тому актуальна для експлуатації у теплий сезон.
Звертайте увагу на наявність водонепроникної мембрани (наприклад, Gore-Tex), якщо необхідний захист ніг від вологи. Альтернатива — водовідштовхувальне покриття, яке потребує регулярного оновлення.
Підошва та зчеплення на складній місцевості
Для долання ландшафту з рівною поверхнею підходить м'яка підошва, а для пересування по жорсткій землі, каменям, горбистому ґрунту — тверда й товста.
Найкращий матеріал підошви для гірського туризму — суміш гуми та пластику. Важливо, щоб матеріал був гнучким та обов'язково мав протектор для якісного зчеплення.
Висота та розмір
Високі черевики підтримують гомілкостоп і захищають від розтягнень та травм на складних маршрутах, тоді як низькі моделі підходять для походів малої складності в теплу погоду, коли на перший план виходить якість повітропроникності та дихаючих властивостей матеріалів.
Що стосується розміру взуття, то він має бути із запасом: не менше 0,5 см в області пальців. Інакше пальці впиратимуться в підносок (передню частину взуття), і в кращому випадку це викличе лише легкий дискомфорт, а в гіршому — призведе до збитих пальців. Якщо ви хочете обрати взуття для походу на холодний сезон, розмір має бути більшим вашого на 1-2 розміри. Це потрібно для того, щоб була можливість надіти щільні шкарпетки.
Особливості догляду за трекінговим взуттям
Взуття для походу в гори вимагає такого ж догляду, як будь-яке інше взуття. Сюди відноситься регулярне чищення, обмеження впливу високих температур та інші нюанси:
- Очищайте черевики від бруду після кожного носіння, щоб не дати забрудненням увібратися в матеріал. Для чищення використовуйте м'яку щітку.
- Виймайте устілки перед сушінням взуття, уникаючи впливу прямих джерел тепла — це хоч і прискорить сушіння, але пошкодить та стоншить волокна, погіршуючи властивості матеріалів.
- Регулярно оновлюйте просочення, щоб уникнути намокання матеріалу в негоду.
Також не забувайте про те, що устілки та шнурки неминуче зношуються з часом, тому необхідно періодично перевіряти їх цілісність та завчасно замінювати, щоб уникнути непередбачуваних ситуацій під час подорожі.